Zamiast święconki w kościele, sami musimy pobłogosławić potrawy [ZOBACZ TEKST]

Opublikowano:
Autor:

Zamiast święconki w kościele, sami musimy pobłogosławić potrawy [ZOBACZ TEKST] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

W tym roku nie pójdziemy z koszyczkiem do kościoła. Należy jednak przygotować tradycyjny zestaw do święconki. Przed śniadaniem wielkanocnym potrawy zostaną pobłogosławione w trakcie wspólnej, rodzinnej modlitwy. 

 

 

Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski zachęca, aby jutro (Wielka Sobota, 11 kwietnia), tak, jak zwykle - przygotować w domach koszyczek wielkanocny. W tym roku nie będzie poświęcenia w kościołach. Nadal utrzymane zostały ograniczenia, jeśli chodzi o zgromadzenia (do pięciu osób). Księża biskupi zachęcają, by przed śniadaniem wielkanocnym, w niedzielę rano, głowa rodziny odmówiła błogosławieństwo nad pokarmami, modlitwę, której tekst publikujemy poniżej.

 

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO POKARMÓW WIELKANOCNYCH W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:
Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy odpowiadają:
Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.

Z Listu świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan.
Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.

Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi:

Módlmy się.
Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:

Uczniowie poznali Pana. Alleluja.

Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja.

Ojciec lub przewodniczący: Módlmy się:
Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

 

 

Zwyczaj święcenia pokarmów w Wielką Sobotę ma korzenie pogańskie, które przyjęły się w Europie tworząc wczesnośredniowieczną tradycję. Dobór produktów nigdy nie był jednak przypadkowy. Koszyczek powinien być wiklinowy, wyłożony w środku białą serwetką. Wciąż przybywa specjałów w koszyku, jednak nie wolno zapomnieć o tych najważniejszych.

Pokarmy wchodzące w skład święconki:

jaja w postaci kolorowych pisanek, kraszanek – symbol nowego życia

baranek w różnej formie z czekolady, cukru – symbol zmartwychwstania Chrystusa

sól kuchenna – chroni przed zepsuciem

chleb – symbol Chrystusa jako chleb życia

wędlina – symbol dostatku i dobrobytu

chrzan – symbol pokonania goryczy Chrystusa

pieprz – symbolizuje gorzkie zioła, które Żydzi dodawali do pikantnego sosu.  Maczali w nim kawałki baranka paschalnego na pamiątkę ciężkiej pracy w Egipcie

 

W Wielką Sobotę odbywa się też adoracja Najświętszego Sakramentu w tzw. Bożym Grobie. Jest to typowo polska tradycja. Kościoły są otwarte przez cały dzień. Kapłani zachęcają do indywidualnej modlitwy w świątyni, ale nawet wtedy musi być zachowana zasada, aby w środku nie znajdowało się więcej niż 5 osób.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE