› Aktualności
10:30 / 13.05.2019

Zobacz co zbudowano na niecodziennych warsztatach [GALERIA]

Zobacz co zbudowano na niecodziennych warsztatach [GALERIA]

fot. Grzegorz Snela

Gmina Żerków, Żerków, warsztaty zduńskie, zdun, piec, piec chlebowy, wędzarnia, bowowa pieca chlebowego, Pracownia Zdunsko-Ceramiczna Glinka Art., Fundacja Ochrony Zabytków Monumenta Poloniae

R E K L A M APROMOCJA 49 zł GJ Artur  MSRT

 

Mówi się, że zdun to ginący zawód. Można jednak śmiało stwierdzić, że przeżywa on w ostatnim czasie swoisty renesans. Nie brakuje tych, którzy próbują w swoich domach przywrócić do świetności stare kuchenne piece, czy kaflowe, którymi dawniej ogrzewano pokoje. Przybywa też zwolenników samodzielnego wypieku chleba i to według starcy receptur, a do tego potrzebny jest oczywiście odpowiedni piec chlebowy. Tutaj również możemy liczyć na zduna.

 

 

 

 

W Polsce przybywają też organizacje, które zajmują się ratowaniem tego, co stare i zabytkowe.
Jedną z nich jest Fundacja Ochrony Zabytków Monumenta Poloniae. Celem jej działania jest nie tylko ochrona starych zabytków architektury, lecz również badanie i kultywowanie rzemiosła i tradycji zduńskich.

 

 

 

To właśnie wspomniana fundacja organizuje od wielu lat ogólnopolskie warsztaty zduńskie, które odbywają się w różnych rejonach Polski, a ich uczestnicy poznają i budują regionalne piece.

 

 

 

W tym roku, trzynasta już edycja warsztatów zduńskich odbyła się po raz pierwszy w Żerkowie. Jej współorganizatorem był Grzegorz Snela, właściciel Pracowni Zduńsko-Ceramicznej Glinka Art. To właśnie w niej przeprowadzono warsztaty z budowy pieca chlebowego oraz wędzarni.

 

 

 

 

Do Żerkowa przyjechali zduni oraz pasjonaci zduństwa z różnych rejonów Polski: Szczecina, Warszawy, Poznania Ostrzeszowa a nawet z samych Suwałk – mówi Grzegorz Snela.

 

 

Warsztaty trwały trzy dni, a jej uczestnicy poznawali tajniki budowy urządzeń grzewczych, a nawet sposobów wędzenia wędlin mięsa, serów oraz ryb. Oczywiście każdy mógł się też samodzielnie zmierzyć z pracą zduna oraz poznać takie materiały jak szamot, glina czy kleje wytrzymałe na wysokie temperatury.

 

 

 

Organizator przygotował też wiele dodatkowych atrakcji. Wszyscy uczestnicy zwiedzili kaflarnię Riwal w Nowym Mieście nad Wartą oraz wzięli udział w wykładzie na temat ekologicznego opalania kominków. Nie zabrakło również możliwości podziwiania uroków Szwajcarii Żerkowskiej oraz spróbowania wyrobów miejscowych rzeźników podczas wspólnego grillowania.

 

 

Organizację warsztatów wspomogła Gmina Żerków, która przygotowała drobne upominki dla wszystkich, którzy wzięli w nich udział, a Mickiewiczowskie Centrum Turystyczne zadbało o noclegi i wyżywienie.

 

 

 

 

Materiały do budowy pieca chlebowego i wędzarni oraz elementy stalowe i okłucia zaoferowały po atrakcyjnych cenach firmy z terenu Ziemi Jarocińskiej.

 

[ZOBACZ ZDJĘCIA]

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%
R E K L A M AWOLNE MIEJSCA MOBI ART