› Aktualności
11:38 / 23.11.2020

Akcja "Zostań św. Mikołajem dla mieszkańca DPS-u w Kotlinie" przerosła oczekiwania organizatorów [WIDEO, AKTUALIZACJA]

Akcja

fot. Błażej Ciesielski

Niezwykła akcja dla pensjonariuszy DPS-u w Kotlinie. Zostań św. Mikołajem dla mieszkańca Domu Pomocy Społecznej w Kotlinie.

 

R E K L A M A25% dziecimocy MSRT1

 

Pracownicy i pensjonariusze kotlińskiego DPS-u znaleźli się kilka tygodni temu w bardzo trudnej sytuacji. U prawie 150 osób wykryto zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Placówkę zamknięto z częścią załogi i podopiecznymi.

 

 

Trzeba było wprowadzić odpowiednie procedury oraz wydzielić w budynku DPS-u odpowiednie strefy. Załoga z ujemnymi wynikami testu została podzielona na dwa zespoły pracujące w systemie tygodniowym. Swoją pomoc zaoferowali strażacy z Państwowej Straży Pożarnej.

 

 

Film autorstwa Sławomira Jenerowicza przedstawiający pracowników DPS-u podczas padnemii

 

 

Do opieki nad pensjonariuszami zgłosiła się wicestarosta Katarzyna Szymkowiak. Zdecydowała się na pracę z pierwszą zmianą, choć sama niedawno zmagała się z COVID-19. O tym wszystkim opowiedziła nam w przejmującym wywiadzie

 

 

Z czasem okazało się, że dla chorych podopiecznych w DPS-ie potrzebny jest specjalistyczny sprzęt. Chodziło o koncentratory tlenu. Natychmiast na apel zareagowała Fundacja „Ogród Marzeń”. Zorganizowana została, więc specjalna zbiórka, a zarząd fundacji postanowił wyłożyć pieniądze na zakup medycznego sprzętu.

 

 

Z czasem okazało się, że pomoc dla kotlińskiego DPS-u zaoferował Lions Club Jarocin. Sami sfinansowali zakup drugiego koncentratora tlenu.

 

 

Sytuacja mieszkańców, jak i pracowników tej instytucji uległa częściowej stabilizacji. Wiemy, jednak, że zbliżają się święta Bożego Narodzenia. A to czas spotkań w gronie rodzinnym i wspólnego obdarowywania się prezentami.

 

 

Niestety w tym roku w czasie świąt pensjonariusze DPS-u w Kotlinie będą musieli być nadal izolowani od reszty społeczeństwa. Nie spotkają się z najbliższą rodziną. Wielu z nich nie ma też stałego kontaktu z własnymi rodzinami. A przecież każdy w tym czasie chce się poczuć wyjątkowo.

 

 

Tutaj z pomysłem wyszła jedna z jarocinianek, znana z działalności charytatywnej  Ewa Hejduk. Zainspirowana przez swoją koleżankę, wymyśliła akcję - "zostań św. Mikołajem dla mieszkańca DPS w Kotlinie".

 

 

O tym, że święta Bożego Narodzenia to czas magiczny, kojarzący się z rodziną, choinką i prezentami, nie trzeba nikomu tłumaczyć. Jednak nie tej magi nie będzie dane przeżyć mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej w Kotlinie. Oni nadal pozostaną w izolacji. Możemy jednak sprawić, że te święta będą dla nich jednak wyjątkowe.

 

 

Pomysł Ewy Hejduk pozwoli, aby każdy, kto jest chętny podzielił się cząstką siebie z jednym z mieszkańców DPS-u, ofiarowując mu podarek. Do pomocy w realizacji akcji przełączyło się starostwo powiatowe.

 

 

Otóż mieszkańcy DPS-u w Kotlinie napisali swoje listy do św. Mikołaja. Każdy, kto chce otrzymać, taki list, a tym samym obdarować jego nadawcę, musi udać się do punktu podawczego w starostwie powiatowym (wejście od strony al. Niepodległości) i odebrać dowolną kopertę. W każdym z listów będzie napisane, co konkretny pensjonariusz pragnie otrzymać.

 

 

Jest jeden bardzo ważny warunek. Bożonarodzeniowy podarunek ma być o wartości nieprzekraczającej 50 zł. Pomysłodawczyni zależy, bowiem na tym, aby wszyscy otrzymali w miarę równe prezenty. Każdy z podarków musi zostać zapakowany i podpisany, dla kogo jest przeznaczony (np. Adam J. lat 67). Tak przygotowana paczkę trzeba  dostarczyć do miejsca, w którym odebraliśmy list. Można również napisać specjalny życzenia dla osoby, której sprawiamy niespodziankę.

 

 

Każdy, kto chce wziąć udział w akcji „zostań św. Mikołajem dla mieszkańca DPS w Kotlinie” musi pamiętać o wyznaczonych terminach. Otóż list od wybranego pensjonariusza będzie można odbierać do 23 listopad. Przygotowana paczkę należy natomiast dostarczyć najpóźniej do 11 grudnia. Do prezentów nie wkładamy rzeczy, które mogłyby się popsuć, ponieważ paczki zostaną wręczone dopiero w wigilię.

 

 

Punkt podawczy Starostwa jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 07.30 do 15.30.

 

[AKTUALIZACJA, 20 LISTOPADA 2020]

 

Przypominamy, już od poniedziałku 23 listopada będzie można odbierać listy od mieszkańców DPS-u w Kotlinie. Według informacji przekażanych przez urząd powiatowy akcja cieszy się dużym zainteresowaniem.

 

[AKTUALIZACJA, 23 LISTOPADA 2020]

 

Akcja "Zostań św. Mikołajem dla mieszkańca DPS-u w Kotlinie" przerosła oczekiwania organizatorów. Listy rozeszły się w zaskakująco szybkim tempie. Co się okazało, wielu ludzi już wcześniej dzwoniło do urzędu powiatowego w Jarocinie z prośbś o rezerwacje listu. Wśród nich znaleźli się pracownicy jednego z jarocińskich urzędów. Większość jednak stanowią osoby prywatne. 

 

Cieszę się z tak dużego odzewu. Przyznam się, że poczatkowo miałam obawy i zastanawiałam się co zrobimy, kiedy na przykład zostanie u nas 50 listów nieodebranych. A tutaj taka niespodzianka. Dzwoniono do nas i proszono o odłożenie listów. Jednak  zostały one wydane dopiero dzisiaj - tłumaczy Katarzyna Szymkowiak, wicestarosta powiatu jarocińskiego.

 

To nie koniec akcji, bowiem zostanie ona rozszerzona na kolejna instytucje. Szczegóły już wkrótce. 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%
R E K L A M APROMOCJA 49 zł GJ Artur  MSRT