reklama
reklama

Tablica pamiątkowa dla ojca Sylwina w Jarocinie. Zbiórka funduszy we franciszkańskiej parafii

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Tablica pamiątkowa dla ojca Sylwina w Jarocinie. Zbiórka funduszy we franciszkańskiej parafii - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
10
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości W parafii św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie po niedzielnych mszach św. zbierane były pieniądze na sfinansowanie tablicy upamiętniającej ojca Sylwina Wojdanowicza oraz pozostałych budowniczych franciszkańskiego kościoła.
reklama

Kwesta prowadzona jest przez członków Wspólnoty Młodych „Płomień Ducha”, która zaprasza na spotkania w każdy piątek po wieczornej mszy św. (o godz. 18.30) do salki dolnego kościoła. Tę inicjatywę można będzie wesprzeć również w najbliższą niedzielę (28 kwietnia). 
 
Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej zaplanowane zostało na środę 1 maja przy okazji zjazdu ojców i braci, którzy na przestrzeni minionych lat mieszkali i pracowali w jarocińskim klasztorze oraz parafii. Wydarzenie to organizowane jest w ramach obchodów 90-lecia posługi franciszkanów na Ziemi Jarocińskiej. Wspomnienia przy kawie poprzedzi msza św. o godz. 10.00, której przewodniczyć będzie prowincjał - ojciec Leonard Bielecki. O takie upamiętnienie budowniczego kościoła i klasztoru oraz wieloletniego gwardiana wnioskowano w komentarzach, jakie pojawiły się pod wspomnieniem opublikowanym w dniu śmierci ojca Sylwina. Uroczystość ma być transmitowana na facebookowym fanpage'u Bracia Mniejsi w Jarocinie.  
 
Jeszcze do 5 maja w Muzeum Regionalnym w Jarocinie można zobaczyć wystawę czasową poświęconą najważniejszym wydarzeniom, jakie miały miejsce na przestrzeni dziewięciu dekad pobytu zakonników w naszym mieście oraz ojcu Serafinowi Niedbale, który był pierwszym proboszczem franciszkańskiej parafii. Znalazły się na niej  archiwalne dokumenty, projekty, jak również zdjęcia, z których część przekazana została z prywatnych archiwów mieszkańców. Z okazji jubileuszu przygotowany został również film "Pokój i Dobro. Historia o. Serafina Niedbały".    
 

Kim był ojciec Sylwin Wojdanowicz, którego ma upamiętniać tablica? 

Zbigniew Wojdanowicz urodził się 21 maja 1936 roku w Pobiedziskach, koło Poznania. W 1952 roku wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych (franciszkanów). Przyjął imię zakonne Sylwin. Śluby wieczyste złożył w 1959 roku. Święcenia kapłańskie otrzymał 6 września 1962 roku w Katowicach - Panewnikach. W 1974 roku został mianowany gwardianem w Jarocinie. Był nie tylko przełożonym wspólnoty zakonnej, ale osobą odpowiedzialną za budowę kościoła i klasztoru. Funkcję gwardiana przestał pełnić w 1980 roku. Został wtedy magistrem (wychowawcą) nowicjuszy. W Jarocinie pracował do 1983 roku. Później zajmował się odbudową kościoła i klasztoru w Woźnikach k. Grodziska Wlkp., a od lipca 1995 do listopada 1996 remontem w Olsztynie.
 
Do Jarocina powrócił w maju 2002 roku. Przez siedem kolejnych lat pełnił ponownie funkcję gwardiana. Został także asystentem wspólnoty Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. W kwietniu 2013 roku otrzymał statuetkę „Honorowego Hipolita” wraz z godnością „Lidera Pracy Organicznej", a w rodzinnych Pobiedziskach nadano mu tytuł „Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Pobiedziska”. Był również laureatem Nagrody Burmistrza im. gen. Stanisława Taczaka za szczególne zasługi dla Ziemi Jarocińskiej. Ojciec Sylwin zmarł 29 stycznia 2022 roku. Został pochowany w kwaterze franciszkanów na cmentarzu komunalnym w Jarocinie.   
 
Wspomnienia ojca Sylwina dotyczące budowy kościoła i klasztoru można przeczytać [TUTAJ].
 
 
 
 
 
 

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama